دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینبا میراث جهانی یونسکو در ترکیه آشنا شوید

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

ترکیه کشوری در غرب آسیا است که بخشی از آن در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است. این کشور دارای تاریخی پر از فراز و نشیب بوده از همین رو جاذبه های تاریخی بسیاری از دوره های مختلف حکومتی در این کشور باقی مانده است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 27136 تاریخ انتشار : 1397/12/15
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : msdsaleh , sara72dalir , reza2233 ,
منطقه ای تاریخی در جنوب غربی کشور ترکیه وجود دارد به نام آفرودیزیوز که جز میراث جهانی یونسکو در ترکیه به شمار می رود. این شهر یکی از زیباترین شهرهای رومی در این کشور است که از دوران برنزین و تقریبا 2800 سال پیش از میلاد تاکنون در این شهر باقی مانده که در نهایت هم در سال 2017 در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید.

از قرن 3 قبل از میلاد معبد آفرودیت در این منطقه بوده و یک قرن بعد از آن هم این شهر در ترکیه برپا شد. این شهر در نزدیکی دنیزلی واقع شده و به واسطه وجود معبد مرمر در نزدیکی ‌اش آثار مرمرین از آن دوران را مانندی گنجی نهان در خود دارد. بسیاری از بخش ‌های معماری آن هنوز سالم باقی مانده و می‌ توان نقش برجسته‌ های روی دیواره‌ های آن را تماشا کرد.

شهری باستانی در مرز میان ترکیه و ارمنستان به نام آنی در دره ای عمیق قرار دارد که در سال 2016 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. قدمت کلیساها و مناطق باستانی که در این منطقه باستانی قرار دارند به سال 961 میلادی باز می گردند و جالب است بدانید که پادشاه ارمنستان، پایتخت خود را از شهر قارص به آنی نیز منتقل کرده است.

دیگر منطقه ی باستانی که در لیست میراث جهانی یونسکو در ترکیه قرار گرفته سایت باستان شناسی تروی است. این محوطه باستانی به خاطر ارزش تاریخی و فرهنگی که دارد از سال 1998 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و اکنون به عنوان یک جاذبه ی گردشگری در ترکیه مورد بازدید قرار می گیرد.

کشف بقایای شهر تاریخی تروی سبب شده تا افسانه هایی که درباره این شهر وجود داشته است به واقعیت تبدیل شوند. این سایت از دیوار دفاعی در اطراف ارگ، یازده دروازه، یک سطح شیبدار سنگ هموار، و بخش پایین تر از پنج دژ دفاعی تشکیل شده است.

در لیست میراث جهانی یونسکو در ترکیه نام شهر بورسا و جومالی کیزیک هم می درخشد. منطقه بورسا و جومالی کیزیک تولد امپراطوری عثمانی” متشکل از پنج منطقه مجموعه اورهان غازی و کاروانسراهای اطراف آن، مجموعه خداوندگار یا مراد اول، مجموعه ییلدیریم یا بایزید اول، مجموعه یشیل یا محمد اول و مجموعه مرادیه یا مراد دوم می باشد.

از دیگر میراث جهانی یونسکو در ترکیه شهر سافرانبلو است که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و تاکنون تعداد زیادی اثر تاریخی در آن به ثبت رسیده است. این شهر توسط یونسکو به عنوان یک ناحیه بین المللی فرهنگی و یکی از میراث‌های جهانی در سال 1994 ثبت شده است.

جالب است بدانید که آنچه از این شهر به ثبت رسیده شامل 1 موزه خصوصی، 25 مسجد، 5 مقبره، 8 چشمه تاریخی، 5 حمام ترکی، 3 کاروانسرا، 1 برج تاریخی ساعت، 1 ساعت آفتابی، پل های تاریخی قبرستان ها و صدها خانه تاریخی و … بوده است.

یکی از مهمترین شهرهای باستانی ترکیه که در سواحل رود دجله قرار گرفته دیاربکر است که در سواحل رود دجله واقع شده است. دیواری قدیمی و سنگی سراسر این منطقه در بر گرفته است. قلعه دیاربکر و باغ‌های فرهنگی هوسل در سال 2015 به فهرست یونسکو افزوده شد. این مجموعه تاریخی یادگار فرهنگی از دوران هلنیستیک، رومی و دوره ساسانی است.

یکی دیگر از شهرهای تاریخی ترکیه که در فهرست میراث جهانی یونسکو در ترکیه به ثبت رسیده شهر افسوس است. این شهر در سال 2015 به ثبت رسید و حدود 1500 قبل از میلاد مسیح به عنوان پایتخت پادشاهی آرزاوا مورد استفاده قرار می گیرفت.

بیشتر آثار تاریخی که در شهر افسوس باقی مانده از زمان یونانی ها بوده و در دوران باستان افسانه های بسیاری هم وجود دارد که یکی از 12 شهر تحت لیگ ایونی در یونان به شمار می رفته است. یکی از عجایب هفتگانه ای که در این شهر وجود دارد معبد آرتمیس است و دیگر جاذبه های آن حتما پیشنهاد می کنیم از آن ها دیدن کنید تئاتر بزرگ، قصر سلطنتی و موزه باستان شناسی است.

یک بنای تاریخی که در فهرست میراق جهانی یونسکو در ترکیه توانسته قرار بگیرد، مسجد بزرگ دیوریغی است که یادگاری از احمدشاه می باشد، این مسجد به دستور احمدشاه ساخته شده و ویژگی های منحصر به فردی دارد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شاهکار معماری اسلامی، تکنیک پیچیده و خلاقانه‌ی معماری سقف و مجسمه‌های زینتی فراوانی است که در سه درگاه مسجد بزرگ دیوریغی قرار گرفته اند. مسجد بزرگ دیوریغی در سال 1985 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

یکی دیگر از آثار باستانی ترکیه خاتوشا است که در قدمت این شهر تاریخی به سال های 1600 تا 1800 قبل از میلادی باز می گردد و در سال 1986 میلادی توانست در فهرست میراث تاریخی یونسکو در ترکیه به ثبت برسد. از ویژگی ‌های این آثار تاریخی ترکیه می ‌توان به ستون ‌های سنگی اشاره کرد که از زمین بیرون آمده‌ اند و توسط تعدادی دیوار محافظت می‌ شوند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : میراث جهانی یونسکو ، جاذبه تاریخی ترکیه ، شهر استانبول
 ترکیه کلا کشوری با قدمت و میراث زیادیه.قشنگم هست.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت