دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایناسلامیه بهشتی در نزدیکی کویر

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

اسلامیه شهری است در 5 کیلومتری فردوس در استان خراسان جنوبی که معروف است به باغشهر اسلامیه که دارای باغ های انار فراوان است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : mnmnmn شماره پست : 26761 تاریخ انتشار : 1398/01/18
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : misskara , Mohamad64 ,
اسلامیه

شهری است با باغ منزلهای زیبای انار و درختان فراوان توت و بید و ... که در بخش مرکزی شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی. جمعیت این شهر در سال 1390 شمسی،6084 نفر بوده است.  موقعیت شهر اسلامیه، در 34 درجه و 2 دقیقه عرض جغرافیایی شمالی و 58 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و در ارتفاع 1330 متری از سطح دریا قرارگرفته است. این شهر در 5 کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس و در مسیر جاده فردوس-مشهد واقع است.


نام‌گذاری

پیش از پایه‌گذاری این شهر، «باغو» (در لهجۀمحلی، معادل باغان است که همان باغ‌ها معنا می‌دهد) معرف این محدوده بوده است. دلیل این نام‌گذاری این بود که درگذشته باغ‌های مردم فردوس در این محل قرار داشته و درواقع محل اقامت تابستانی اکثر آن‌ها نیز همین باغ‌ها بوده است. لذا مردم فردوس نام «باغو» (باغ‌ها) را در برابر «شهر» (که همان فردوس و محل اصلی زندگی آنان است) استفاده می‌کرده‌اند. نام «باغو» به‌مرور از رواج افتاد و در حال حاضر به‌جز عدۀ معدودی (که اکثراً معمرین فردوسی هستند) دیگر از این نام استفاده نمی‌کنند.


پیشینه

اسلامیه در سال 1329 شمسی که روستایی بیش نبود، تنها دارای 221 نفر سکنه بود. این شهر تا پیش از زلزله سال 1347، به‌صورت دو آبادی مقصودآباد و بهشت‌آباد از ییلاقات فردوس به شمار می‌رفت و جمعیت ساکن ثابت چندانی نداشت. پس از زلزله که با تخریب کامل فردوس همراه بود، یکی از علما و روحانیون بزرگ خراسان، مرحوم دانش سخنور که در آن زمان در فردوس از محبوبیت بالایی برخوردار بود، مردم فردوس را ترغیب به مهاجرت به این منطقه و ساخت شهر جدید فردوس در محل فعلی اسلامیه نمود. به‌این‌ترتیب، تعدادی از مردم فردوس به این منطقه مهاجرت کردند ولی بخش عمده مردم در محلی که در نزدیکی شهر قدیمی ساخته‌شده بود ساکن شدند. این اتفاق حتی از دید گزارشگران غربی هم مخفی نماند. میشل فوکو در گزارشی برای روزنامه کوریره دلاسرا به این موضوع اشاره کرده‌است.
 
پس از این رخداد، جمعیت اسلامیه افزایش یافت به‌طوری‌که جمعیت آن در سال 1355 شمسی به 3٬731 نفر (832 خانوار) افزایش یافت و در سال 1365 شمسی به 4٬467 نفر (1٬057 خانوار) رسید. این شهر از گذشته به سبب برخورداری از باغ‌های زیبا، محل گردشگاهی اهالی فردوس به شمار می‌آمد. خیابان طویلی که آب در دو طرف آن جاری بود و چنارهای کهن‌سال آن را سیراب می‌کرد، زیبایی خاصی به این نقطه ییلاقی داده بود.


گویش

اسلامیه هم‌اکنون به‌صورت باغشهر بوده و  مردم آن آریایی و با لهجه فردوسی خاص جنوب خراسان و بازمانده از دوران سامانیان تکلم می‌کنند. دینشان اسلام است و مذهب شیعه اثنی عشری دارند.


محصولات

کشاورزی و باغی بخش عمده صادرات انار و زعفران شهرستان فردوس متعلق به اسلامیه است. پسته – انگور – بادام – زردآلو – جو – گندم و محصولات علوفه‌ای مانند یونجه از دیگر محصولات باغی و کشاورزی این شهر است. پوشش گیاهی و جانوران پوشش گیاهی طبیعی محل شامل کلپوره، شاه‌تره، درمنه، پودنه و گیاهان مرتعی است و جانوران وحشی از جمله گرگ، شغال، روباه، خرگوش، کبک و سینه سیاه در پیرامون آن زندگی می‌کنند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : اسلامیه ، بهشت کویر ، شهری در استان خراسان جنوبی ، باغ انار
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت