دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینتاریخچه هالووین چیست؟

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

در برخی از کشور ها، هرساله و در 31 اکتبر جشن هالووین برگزار می شود. هالووین به معنای شبی است که در آن تمام قدیسین در کنار هم جمع می شوند. در سال 2017، هالووین در روز سه شنبه برگزار میشود.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : sara72dalir شماره پست : 26685 تاریخ انتشار : 1397/11/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , Bostodl , mahvash ,
آنچه که امروزه از جشن هالووین میبینیم، در واقع نسخه ی آمریکایی این جشن است که در ابتدا در کِلتیک فرینجز در بریتانیا به وجود آمده است. این رسم با گذشت دهه ها توسط مهاجرین به آمریکا منتقل شده است و تا به امروزه ادامه دارد. همچنین مسیحیان نیز در طول تاریخ هالووین را بیشتر به شکل آمریکایی و امروزی آن جشن می گیرند.


تاریخچه ی هالووین چیست؟

همواره بر سر ریشه و منشا جشن هالووین بحث و مجادله ی فراوانی وجود داشته است. مسیحیان و بت پرستان در طول تاریخ در شکل گیری این جشن و به خصوص شکل امروزی آن، نقش پررنگی داشته اند.بسیاری معتقد هستند که این آیین ریشه در جشن های سامهین بت پرستان سِلت دارد. سامهین به معنای آخر تابستان است و جشنی است که به مناسبت پایان فصل دروو برگزار می گردیده است. گاییل ها معتقد بودند  هالووین زمانی است که دیوار های میان جهان ما و جهان آخرت نازک و پر از منافذ می شود.

در این صورت روح ها اجازه دارند که به راحتی از این دیوار عبور کنند و به دنیای زنده ها باز گردند. آن ها معتقد بودند روح ها می آیند که محصولات زراعی زنده ها را از بین ببرند.به منطور دفع بلا، آن ها ظرف هایی را برای روح ها بر روی میز شام قرار می دادند تا از آن ها پذیرایی کنند. همچنین غذا و نوشیدنی خیرات می کردند و آتش بازی های بزرگ راه می انداختند تا روح های خبیث را از خود دور کنند.

منشا لباس های عجیبی که مردم امروزه در این روز می پوشند نیز به دهه ی 16 میلادی و در ایرلند، اسکاتلند و ویلز باز می گردد. در آن دوران و در این مناطق مردم در حالی که لباس های عجیب پوشیده بودند،  به در تمام خانه های شهر می رفتند و در ازای شعر تقاضای غذا و خوراکی می کردند. در آن دوران بسیاری به شکل روح و انسان های مرده لباس می پوشیدند چرا که معتقد بودند این کار آن ها را از شر روح های بد و خبیث محافظت می کند. آن ها معتقد بودند که چون شبیه سایر مردگان و روح ها هستند، روح های خبیث متوجه  زنده بودن آن ها نمی شوند.

منشا سبک مسیحی این جشن را باید در قرن هشتم میلادی جستجو کنید.  هالووین در واقع یک روز قبل از جشن حرمت ها است، که در آن زمان برگزار می شده است. جشن حرمت ها را مسیحیان در آن دوره برگزار می کردند تا به کمک آن، جشن های بت پرستان  و کافرین را کم رنگ و بی ارزش کنند. در چنین روزی آن ها به قدیسین ادای احترام می کردند و برای بهشتی شدن روحانیون خود دعا می خواندند.


چرا مردم در روز هالووین لباس های عجیب می پوشند؟

سلت ها در جشن سامهین لباس های سفید می پوشیدند و صورت های خود را با رنگ های سیاه می پوشاندند. آن ها معتقد بودند که ارواح شیطانی در شب قبل از اول نوامبر به زمین می آیند در نتیجه آن ها با این ظاهر می توانند ارواح شیطانی را فریب دهند.

در قرن یازدهم میلادی، کلیسا یک آیین جدید به نام “روح” را به وجود آورد که بسیار شبیه بازی بچه های امروزی در این شب تحت عنوان”تریک اور تریت” است. در آن زمان بچه ها به در تمام خانه های شهر می رفتند و تقاضای کیک مقدس می کردند تا در ازای آن، برای روح عزیزان آن خانه دعا کنند. آن ها به شکل فرشته ها، شیاطین و یا قدیسین لباس می پوشیدند. کیک مقدس، شیرینی ای بود که با صلیب روی آن علامت گذاری شده بود. اگر این کیک خورده می شد به معنای این بود که یکی از روح های آن خانه از گناه پاک شده و در آرامش قرار دارد.

نیکلاس راجرز، یکی از مورخان دانشگاه یورک، معتقد است زمانی که مردم در این شب برای مردگان خود دعا می کردند لباس مردگان را می پوشیدند. هنگام دعا برای ازدواج جوانان لباس قدیسین را می پوشیدند. وی اعتقاد دارد در گذشته در این شب هر نوع لباسی را برای مراسم خاصی بر تن می کردند.

در قرن نوزدهم میلادی این رسوم رو به زوال گذاشتند و یا تغییر شکل دادند. در این دوران کودکان در مقابل دریافت میوه و یا پول، به جای دعا برای مردگان، شعر می خواندند و یا جوک تعریف می کردند.


رسم تریک اور تریت در هالووین trick or treat

عبارت “تریک اور تریت” برای اولین بار در سال 1927 در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت  و از آن دسته سنت هایی بود که مهاجرین با خود به آمریکا آورده بودند.در این رسم بچه ها در ازای آزار و اذیت نکردن اهالی آن خانه در خواست شیرینی و شکلات می کردند.

به دلیل جیره بندی شدن شکر در طول جنگ جهانی دوم وقفه ای کوتاه در این بخش از آیین هالووین ایجاد شد. پس از آن آیین هالووین به یک تعطیلی گسترده در سراسر دنیا تبدیل شد و شرایطی امن برای کودکان جهت اجرای این رسم فراهم گردید.

لباس ها نیز در طول تاریخ دچار تغییراتی شدند. در عصر ویکتوریا این لباس ها بیشتر تحت تاثیر شخصیت های معروف ادبیات جهان بودند. بسیاری نیز خود را به شکل خفاش، ارواح و یا هر موجود عجیب و غریبی حتی ابولهول مصری در می آوردند. بعد ها لباس ها تحت تاثیر فرهنگ پاپ و کاتولیک قرار گرفت و در دهه 1970 میلادی بیشتر لباس ها جذابیت های جنسی پیدا کردند.

بسیاری از ما قربانی یک شوخی ترسناک هالووینی شده ایم یا حتی خودمان این شوخی های تند و زننده را با دیگران انجام داده ایم. پریدن از میان بوته ها در حالی که لباس زامبی ها را بر تن داریم یا ترساندن مردم در خواب با لباس  و ماسک روح؛ فهرست کارهای ترسناکی که می توانیم انجام دهیم تمامی ندارد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : هالووین ، تاریخچه ی هالووین ، تاریخ هالووین
 هالووین جشن خیلی جالبیه،رسومات خوبی توش اجرا میشه.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت