دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینچه عواملی باعث رشد قد می شود

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

تمرينات ورزشي مخصوص افزايش قد بايد صبح زود انجام شود. اين تمرينات شامل حرکات کششي، يوگا، آويزان شدن از بارفيکس، شنا و... است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : rrroh3n شماره پست : 26666 تاریخ انتشار : 1397/11/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : shirin75 , Mohammadreza0723 ,
عامل ژنتيک و محيط تعيين کننده ميزان قد هستند. از بين اين دو عامل، ژنتيک نقش مهمتري را ايفا مي‌کند. رشد قد از زمان تولد تا پايان دوران بلوغ ادامه دارد.در طول اين مدت از طريق رژيم‌هاي غذايي مناسب و تمرينات خاص ورزشي مي‌توان ميزان رشد را افزايش داد. در پسرها بيشترين ميزان افزايش قد از سن 13 تا 20 سالگي و در دختران از11 تا 18 سالگي است.


يوگا

يوگا يکي‌ از ورزش‌هايي است که علاوه بر اينکه سلامت فرد را تقويت مي‌کند به رشد قد در او کمک مي‌کند (در شرايطي که فرد در مرحله رشد باشد) از طريق تمرينات يوگا ستون فقرات کشش پيدا مي‌کند و در نتيجه ماهيچه‌هاي ستون فقرات تقويت مي‌شود. اين حرکات باعث مي‌شود مايع ميان ديسک‌هاي ستون فقرات افزايش پيدا کند.


حرکات کششي

يکي‌ از مؤثرترين تمرينات براي افزايش قد حرکات کششي است که هر کس بدون نياز به لوازم ورزشي مي‌تواند آنها را انجام دهد. به کمک اين حرکات ماهيچه‌ها تقويت مي‌شوند، غضروف ستون فقرات ضخيم‌تر شده و در نهايت باعث افزايش قد مي‌شود.


بارفيکس

فرد بايست روزانه چند مرتبه و هر بار 10تا 20 ثانيه از بارفيکس آويزان شود. جاذبه زمين باعث به هم فشرده شدن ستون فقرات مي‌شود و بافت‌هاي اطراف آن را نازک‌تر مي‌کند و در نتيجه قد کوتاه‌تر مي‌شود. آويزان شدن از بارفيکس برعکس جاذبه زمين عمل مي‌کند و باعث افزايش قد مي‌شود.


شنا

از ميان انواع شنا، شناي قورباغه بيشتر از بقيه به کشش ستون فقرات کمک مي‌کند. از طرفي‌ نيز شناور بودن در آب اثر جاذبه زمين را خنثي کرده و از اين رو در افزايش قد مؤثر است.


تغذيه

در کنار ورزش، تغذيه مناسب نيز در رشد قد مؤثر است. يک رژيم غذايي مناسب بايد هر 6 گروه غذايي (ميوه جات، سبزيجات، پروتئين‌ها، حبوبات، چربي‌ها و غلات) را شامل شود. تحقيقات نشان داده ويتامين آ، پروتئين و روي بيشترين تأثير را در افزايش قد دارند.


ويتامين ها


ويتامين آ

مواد غذايي نظير هويج، پرتقال، ليموترش، جگر، ماهي قزل آلا، گوجه فرنگي و... سرشار از ويتامين آ است.


ويتامين د

نيز به رشد افراد کمک زيادي مي‌کند، از اين رو مصرف اين ويتامين براي کودکان ضروري است. کمبود ويتامين دي در کودکان ميزان رشد را پائين مي آورد. ريزمغذي روي به رشد، سلول سازي و بازسازي بافت‌هاي بدن کمک مي‌کند. کمبود روي مشکلاتي نظير مشکلات گوارشي را به دنبال دارد. اين ماده در شير، تخم مرغ، سبزيجات، غلات و غذاهاي دريايي موجود است.

نوجواناني که در سنين رشد هستند و افزايش قد خوبي ندارند مي توانند با مصرف مکمل ويتامينها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگي آهن ، رشد قدي شان را بهبود بخشند. پس توصيه مي شد کساني که مي خواهند قد بلند تري داشته باشند هفته اي يکبار جگر و دو بار غذاي دريايي ميل کنند وهر روز چند عدد ، بادام ، بادام زميني وگردو بخورند .

يک نکته بسيارمهم در افزايش قد ، انجام فعاليت هاي ورزشي است . هر چه تحرک ما بيشتر باشد گردش املاح استخواني بيشتر خواهد بود و اين مساله به رشد قدي کمک خواهد کرد. ورزشهايي مثل بسکتبال، واليبال، شنا، بدمينتون و تنيس براي کمک به افزايش قد بسيار مفيد اند.

با انجام حرکات کششي ميتوان تا 3 اينچ(7.5 سانتيمتر) قد بلندتر شد. در حالي که هدف اصلي عمده حرکات بر ستون فقرات معطوف است، محققين بر اين باورند که با ترکيبي ازحرکات سبک يوگا و انجام چنين حرکاتي ، ماهيچه ها هماهنگي يافته ، تقويت شده، رشد و توسعه مي يابند.


فاکتور هاي جانبي مهم در رشد و افزايش قد

از جمله مهم ترين فاکتورهاي جانبي تاثير گذار بر افزايش قد افراد مي توان به موارد زير اشاره نمود:


1- خوابيدن

خوابيدن از جمله اصلي ترين مولفه هاي محرکه رشد و افزايش قد در انسان به شمار مي آيد. اگر چنانچه پيش از دوران بلوغ برنا مه استراحت و خواب فرد منظم بوده وفرد ازبرنامه منسجمي جهت استراحت به موقع و کامل شبانه بر خوردار باشد. در اين صورت ستون فقرات فرد دراز تر شده و قد فرد افزايش مي يابد.


2- حالت عمومي بدن(طرز نشيتن و ايستادن)

برخورداري از حالت مناسب قرار گرفتن بدن به هنگام نشستن و ايستادن فوايد جسماني و فيزيولوژيکي متعددي براي فرد به همراه دارد که از جمله مهم ترين اين فوايد مي توان به سلامت بخش پشتي بدن(کمر) و افزايش درازي ستون فقرات و در نتيجه افزايش قد فرد اشاره نمود.


افزايش قد در بزرگسالان

قد متوسط براي پسران شامل ميانگين قد پدر و مادر به علاوه 5/6 و براي دختران ميانگين قد پدر و مادر منهاي 5/6 است. و پس از بلوغ به طور معمول افزايش رشد قدي در حدود 6 تا 7 سانتي متر خواهد بود.

انواع ويتامين‌ها و مواد معدني مانند کلسيم،‌ روي و منيزيم همگي عوامل تعيين کننده بر ميزان قد است. سبزي‌ها و ميوه‌ها، ‌انواع ويتامين‌ها و مواد معدني به خصوص پيش‌سازهاي ويتامين A را در رژيم غذايي تامين مي‌کنند. کمبود متوسط تا شديد ويتامين A مانع رشد مطلوب کودکان مي‌شود. منابع سرشار از ويتامين A عبارت اند از اسفناج، زردآلو، طالبي و... دريافت کافي کلسيم به ويژه در دوره رشد طولي استخوان‌ها بسيار حايز اهميت است. بنابراين تغذيه با شير،‌ ماست، پنير و انواع کلم را بايد به نوجوانان پيش از رسيدن به سن بلوغ توصيه کرد. همينطور استفاده از نور خورشيد و دريافت ويتامين D از منابع غذايي مانند تخم مرغ،‌ خامه،‌ شير و کره مدنظر قرار گيرد.

بايد توجه داشت که براي داشتن وضعيت مناسب هورموني يکي از عوامل مهم وزن مناسب است زيرا وزن اضافي، بلوغ زودرس را به دنبال خواهد داشت و رشد قدي را محدود خواهد کرد. براي رسيدن به قد مطلوب، بايد وزن کودکان را در محدوده طبيعي حفظ کرد. از طرفي ترشح هورمون رشد که تاثير مهمي در رشد مطلوب دارد، کاملا تحت تاثير تغذيه فرد است و با مصرف زياد مواد قندي و گلوکز کاهش و با مصرف غذاي غني از پروتئين افزايش مي‌يابد. در انتها لازم است متذکر تغذيه صحيح، خواب مناسب، فعاليت فيزيکي، و حفظ وزن مناسب در محدوده طبيعي در رسيدن به حداکثر رشد قدي بسيار موثر است.


مصرف روزانه غذاهاي زير را توصيه ميکنم:

روزانه يک عدد تخم مرغ - عسل - خرما - بادام - گردو - فندوق - پسته - کشک - شير گاو - ماست - روغن زيتون - روغن کنجد - روغن حيواني - تخمه کدو - قره قروت - شيره خرما - کلم_پنير - اسفناج - زردالو - طالبي - هويج - پرتقال - ليموترش - جگر - ماهي قزل آلا - گوجه فرنگي - ماهي و ميگو - بادام زميني

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : افزایش قد ، رشد قد ، بلند شدن قد
 مهمترین عامل رشد همون تغذیه به موقع و مناسبه چراکه خیلی افراد کوتاه قد را می‌تونید ببینید که فرزندانی قد بلند دارند و در عوض افراد بلندقدی که فرزندان کوتاه قد دارند. تفاوت قد بچه‌های بالاشهری و بچه‌های پایین‌شهری یا در سطح کلان تر هم (چه استانهای ایران و چه کشورهای مختلف) هرچه سوءتغذیه بیشتر باشه، قدها هم کوتاهتره. (چند سال پیش رادیو اعلام کرد که کمترین میانگین قد در ایران مربوط به سیستان بلوچستان و بالاترین مربوط به گیلان است) حتی در برخی کشورهای هم ژن مثل کشورهای عربی قد مردم کشور فقیری مثل یمن رو میتونید با کشورهای زیر خلیج فارس مقایسه کنید.
 قد بیشتر به ژ« و ارث مربوط میشه و تغذیه سهم کوچیکی داره.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت