دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاین14 کار عجیب اما جالب و عالی برای افزایش هوش

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

برای افزایش هوش لازم نیست کار سخت و عجیبی انجام بدهید، چندین روش ساده برای افزایش هوش وجود دارد که واقعا تاثیرگذار است و کمک شایانی به شما می کنند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : misskara شماره پست : 26557 تاریخ انتشار : 1397/11/17
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : shirin75 , Mahtab1995 , vahid62 ,
اگر مغز شما چیزهای جدیدی تجربه کند که حی فیزیکی (بینایی،شنوایی،بویایی،و لامسه) را با حس عاطفی ترکیب کند،سالم و قوی باقی خواهد ماند چرا که در این صورت ،بین نواحی مختلف مغز ارتباطی شکل میگیرد که باعث تولید سلول های عصبی طبیعی میشود. این سلول ها،بر قدرت حافظه تاثیر شگفت انگیزی دارند و سلول های اطرافشان را هم قویتر میکنند تا در برابر اثرات افزایش سن،مقاوم تر شوند.


1- مسواک زدن با دست غیر غالب:

تحقیقات دانشمندان نشان داده است ،اگر هنگام مسواک زدن از دست غیر غالب،مثل دست چپ برای راست دست ها استفاده کنید،قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت میکنند ،به سرعت و به میزان زیادی گسترش میایند استفاده از این دست برای انجام کارها،باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز میشود.

 
2- با چشم های بسته دوش بگیرید:

وقتی در حمام چشم های خود را میبندید و بدن خود را میشویید،قسمت ها و بافت هایی از بدن خود را لمس خواهید کرد که قبلا متوجه آنها نمی شدید و این باعث ارسال پیام به مغرتان میشود.سعی کنید فقط از حس لامسه خود استفاده کنید.البته مراقب باشید لیز نخورید و آسیب نبینید فقط باحس لامسه خود شیر دوش را پیدا کرده و دمای آب را کم با زیاد کنید،بعد با چشمان باز به شست و شو و اصلاح بپردازید.
 

3- در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن،کارهای تکراری خود را تغییر دهید:

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده،نشان داده است انجام کارهای جدید و متنوع باعث پرورش قسمت های بزرگی از قشر خارجی مغز میشود و این ،حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه ویژه ،فعالیت مغز افزایش میابد وقتی کارهای نو،تکراری و روزمره شوند،فعالیت آن نواحی از مغز هم کاهش میابد.اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه،لباس هایتان را عوض میکنید ،گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید ؛ کانال تلویزیونی را که معمولا هر روز صبح تماشا میکنید،تغییر دهید و کانال جدیدی را ببینید و از کوچه و خیابان هایی که تا به حال نرفته اید ،بگذرید.
 

4- اشیاء آشنا را وارونه کنید:

وقتی که اشیایی که طبق معمول سر جای خودشان هستند نگاه کنید،قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به سرعت آنها را می شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف میشود وقتی شیئی به طور وارونه قرار بگیرد ،شبکه مغز شما دچار درگیری میشود و سعی میکند که شکل ،رنگ و روابطی را که در این تصویر وجود دارد،تغییر کند.قاب عکس خانوادگی ،ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.
 

5- جای خود را سر میز غذا عوض کنید:

در اکثر خانواده ها،هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد اما میتوان با عوض کردن جا، مغز را تحربک کرده و پرورش دهید.هر از گاهی جای خود را بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید،تا هم به غذاهای مختلف و نمک و فلفل از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.
 

6- با بینی خود ارتباط جدید برقرار کنید:

برخی از ما احتمالا یادمان است که از چه زمانی عطر چای یا قهوه ،شروع یک روز جدید را برایمان تداعی میکند،اما شما میتوانید با مرتبط ساختن یک عطر جدید،مثل مرکبات ،وانیل یا نعناع با یک فعالیت ،مسیر های عصبی جدید را هوشیار نگهدارید.به مدت یک هفته،مقداری از عطر محبوبتان را کنار تخت خود بگذارید.هنگامی که از خواب بلند میشوید،در شیشه عطر را باز کرده و مقداری از آن را استنشاق کنید ؛ بعد از دوش گرفتن و هنگام لباس پوشیدن هم ،این کار را تکرار کنید.
 

7- پنجره ماشین خود را پایین نگهدارید:

هیپو کامپ مغز،یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش میکند،برای ساختن نقشه های ذهنی عطرها،بوها،صداها،و تصاویر را با هم مرتبط میسازد.هم زمان با اینکه در خودروی خود نشسته اید و مسیر را طی میکنید،سعی کنید با باز نگهداشتن پنجره ماشین،بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید ؛ باز نگهداشتن پنجره،مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپو کامپ مغز قرار میدهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده روی هم،یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.
 

8- با پول خردها بازی کنید:

مغز ما برای تفاوت قائل شدن بین اشیا،به نشانه های چشمی و بصری متکی است به همین خاطر،استفاده از حس لامسه برای تشخیص اشیایی که کمی با هم متفاوت هستند،میتواند فعالیت در ناحیه های غشایی مغز که اطلاعات لمسی را پردازش میکنند،افزایش دهد و ننجر به سیناپسهای قویتری میشود. دقیقا به همین دلیل است که ،افرادی که در بزرگ سالی بینایی خود را از دست میدهند،میتوانند خط بریل را سریعتر بیاموزند.چرا که مغز آنها مسیر های بیشتری را به پردازش خطوط ریز طی کرده است.یک لیوان را پر از پول خرد کنید و آن را در نگهدارنده ،لیوان داخل خودرو خود بریزید ، پشت چراغ قرمز سعی کنید که با استفاده از حس لامسه خود ،مبلغ آنها را مشخص کنید همچنین میتوانید آنها را در جیب خود بریزید و در هر زمان و مکانی این کار را انجام دهید.
 

9- بازی ده سوالی را انجام دهید؛

برای پرورش مغز ،باید آنرا وادار به تمرکز بر گزینه های مختلف کنید.مثلا کسی به شما یک شئ میدهد و شما باید کارکرد 10 چیز مختلف را با آن اجرا کنید.یک مگس کش،ممکن است ،راکت تنیس،چوب بیس بال،باد برن،چوب گلف،چوب درامز،آرشه و ویولون،بیلچه، میکروفون یا پاروی قایق باشد.
 

10-کالاهای داخل قفسه های فروشگاه های سوپر مارکت را وارسی کنید:

چیدمان فروشگاه های جوری است ،که جنس های سود آورتر ،در مقابل چشم مردم قرار دارد و وقتی وارد راه روها میشوید، کالاهای مورد نظرتان را پیدا نمیکنید.در راهروی فروشگاه بایستید،و یک قفسه را از بالا تا پایین نگاه کنید اگر محصول جدیدی را دیدید،آن را بردارید و مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید و درباره اش فکر کنید.لازم نیست که حتما آن را بخرید ؛ بلکه با این کار از روزمره گی خود جدا میشوید و چیز جدیدی را تجربه میکنید.
 

11- یک پروژه هنری را به صورت گروهی شروع کنید و انجام دهید:

هنر،قسمت های عاطفی و غیر زبانی قشر خارجی مخچه را به کار میاندازد وقتی به کارهای هنری مشغول میشوید،قسمت هایی از مغزتان را درگیر کرده اید،که به فرم ها و رنگ ها و بافت علاقمند است همچنین با انجام کارهای هنری،مغز خود را وارد فرایند فکری میکنید که با تفکر خطی منطقی روزمره بسیار متفاوت است.از هر نفر در گروه در خواست کنید که شکلی را ترسیم کند،با موضوعی به خصوص ،نظیر یک فصل ،یک احساس یا یکی از رویدادهای جاری مرتبط با اوضاع.
 

12- در طی روز ،ارتباطات اجتماعی بیشتری را برقرار کنید؛

تحقیقات علمی،پیوسته ثابت کرده اند ،که انزوای اجتماعی تاثیرات مخربی بر توانایی های شناختی فرد دارد.وقتی به سوپر مارکت میروید،به جای اینکه سرتان را پایین بیندازید یا اطراف را نگاه کنید ،با فروشنده خوش و بش کنید.

 
13- خواندن کتاب به صورت کاملا متفاوت:

وقتی کتاب ها را بلند میخوانید یا به کتاب خوانی دیگران گوش میدهید،نسبت به زمانی که بی صدا مطالعه میکنید،از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده میکنید.برای دوست یا همسر خود کتاب بخوانید و هر از چند گاهی نقش خواننده و شنونده را با هم عوض کنید شاید با این روش سرعت مطالعتان پایین می آید، اما زمان خوبی را با هم سپری خواهید کرد.
 

14.غذاهای ناآشنا و جدید را امتحان کنید:

سیستم بویایی شما ،با فعال کردن ترکیبات منحصر به فردی از گیرنده های داخل بینیتان می تواند میلیون ها بو را تشخیص دهد این گیرنده های داخل بینی با مرکز احساسی مغز شما ارتباط مستقیم دارند ،و از این جهت،بوهای جدید می توانند در شما احساسات غیرمنتظره ای را تداعی کنند.یک دستور غذایی کاملا ناآشنا را، انتخاب کنید ، انواع سبزیجات، ادویه جات و مواد غذایی بسته بندی شده را بررسی کنید. از فروشنده ها بخواهید که چندین مواد غذایی جدید و ناآشنا را به شما معرفی کنند.افراد بسیاری به خاطر استرس و هیجان زیاد با وجود هوش سرشار فرصت های بیشماری را از دست داده اند، اکثر افرادی که در امتحانات پایان ترم مدارس یا حتی ورودی دانشگاه ها رتبه های ضعیف بدست می آورند، به خاطر استرس و هیجان بالا نتوانسته اند از قدرت تحلیل و پردازش ذهن خود استفاده کنند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : سبک زندگی ، شخصیت شناسی ، روانشناسی ، موفقیت
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت