دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایندرمان قطعی پارگی مینیسک

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

مینیسک های زانو ساختمانهایی بالشتکی شکل هستند که بین ۲ استخوان زانو قرار گرفته اند و خاصیت ضربه گیر دارند و با این کار از غضروفهای زانو محافظت می کنند. گاهی مینیسک ها بین ۲ استخوان گیر می کنند و پاره می شوند. پارگی مینیسک باعث درد و ناراحتی و گاهی آب
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : farid61 شماره پست : 26006 تاریخ انتشار : 1397/10/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz , ns6200 ,
متاسفانه پارگی منیسک زانو خیلی شایع است. در حقیقت پارگی منیسک، یکی از شایع ترین آسیب های غضروف زانوست. حال ببینیم منیسک چیست و چه نقشی در بدن دارد؟ منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. منیسک از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر در ناحیه مفصل جلوگیری می کند. با این همه، پیچ خوردگی و چرخش زانو باعث پارگی آن می شود.

در برخی موارد، یک تکه از غضروف پاره شده، جدا می شود و در مفصل زانو گیر می کند و باعث قفل شدن زانو می گردد. پارگی منیسک زانو در ورزش های برخوردی مانند فوتبال و در ورزش های غیر برخوردی که نیاز به پریدن دارند مانند والیبال، شایع است. وقتی فرد موقع دویدن، یکدفعه مسیر خودش را تغییر دهد، منیسک پاره می شود و اغلب همانند سایر آسیب های زانو، همان لحظه رخ می دهد.پارگی مینیسک زانو بیشتر در ورزشکاران مسن رخ می دهد، زیرا با افزایش سن، مینیسک ضعیف می شود. بیش از 40 درصد افراد 65 ساله و مسن تر دچار پارگی منیسک می شوند.


نشانه های پارگی منیسک عبارتند از :

- درد زانو
- ورم زانو
- صدا کردن زانو موقع آسیب
- به سختی خم و راست کردن پا از ناحیه زانو
- قفل شدن زانو

برای کاهش درد و ورم زانو، کیسه یخ روی آن قرار دهید. هر 3 تا 4 ساعت یکبار به مدت 15 تا 20 دقیقه این کار را انجام دهید ابتدا درد زانو شدید نیست و حتی می توانید با وجود آسیب، بازی و ورزش کنید. اما وقتی که زانو ملتهب می شود و ورم می کند، نشان می دهد کاملا آسیب دیده است. پزشک از روش عکسبرداری با اشعه ایکس و ام آر آی (MRI) برای تشخیص پارگی منیسک استفاده می کند.


درمان


روش های درمان پارگی منیسک بستگی به عوامل زیر دارد:

- اندازه و محل پارگی
- سن فرد
- میزان فعالیت بدنی فرد
- آسیب های مرتبط با پارگی منیسک  

مینیسک های زانو ساختمانهایی بالشتکی شکل هستند که بین ۲ استخوان زانو قرار گرفته اند و خاصیت ضربه گیر دارند و با این کار از غضروفهای زانو محافظت می کنند. گاهی مینیسک ها بین ۲ استخوان گیر می کنند و پاره می شوند. پارگی مینیسک باعث درد و ناراحتی و گاهی آب آوردن زانو می شود. اگر پارگی شدید باشد، حتی ممکن است زانو به اصطلاح قفل کند. اگر به دنبال پارگی مینیسک این مشکلات برای فرد ایجاد شود، لازم است به ارتوپد مراجعه کند تا اقدام درمانی یا جراحی برایش انجام شود ولی اگر مشکلات ایجاد شده کم و جزئی باشد و فرد را خیلی آزار ندهد می توان با درمانهای غیر جراحی مثل تجویز برخی داروها، درد و ناراحتی را کاهش داد.

ضمن اینکه فردی که دچار پارگی مینیسک شده باید از انجام فعالیت های شدید مانند دویدن، پریدن و … خودداری کند. اگر این درمانها بتواند درد و ناراحتی فرد را کاهش دهد، می توان آنها را ادامه داد ولی اگر بیمار همچنان از گیر کردن زانو و درد شکایت داشته باشد، باید جراحی شود. ناگفته نماند هر چه سن فرد هنگام پارگی مینیسک کمتر باشد، احتمال نیاز به عمل جراحی برای درمان پارگی بیشتر می شود زیرا مشکلات و ناراحتی های ناشی از پارگی مینیسک در افراد جوان نسبت به افراد در سنین بالا شدیدتر است. به هر حال افراد جوان به دلیل فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهند، بیشتر از زانوهای خود استفاده می کنند و نمی توانند درد و ناراحتی حاصل از آن را تحمل کنند. در نتیجه احتمال اینکه به جراحی نیاز داشته باشند، افزایش می یابد .

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : درمان قطعی پارگی مینیسک ، درمان پارگی مینیسک ، پارگی مینیسک
 پاره بشه دیگه مثل اولش نمیشه حالا من بگم الف توام هی بگو اشتر
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت