دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایندارو ها؛ آنتی بیوتیک

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

یکی از اقسام داروی های بسیار رایج در ایران، آنتی بیوتیک ها هستند. مصرف بی رویه این دارو در ایران و جهان سبب شده است تا باکتری ها نسبت به این دارو مقاوم شوند و شرکت ها مجبور شوند برای تاثیر این دارو دوز های قوی تری از آن را تولید کنند
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : Mohammadreza0723 شماره پست : 25801 تاریخ انتشار : 1397/10/13
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz , misskara ,
چون در بدن انسان باکتری های مفیدی هم حضور دارند و استفاده از آنتی بیوتیک ها سبب از بین رفتن آن باکتری ها نیز می شود، توصیه غیر ضروری این دارو ها بی هیچ وجه توصیه نمی شود. در زیر سعی شده است به زبان ساده توضیحی در مورد این قسم از دارو ها داده شود.


آنتی بیوتیک چیست؟

این دارو ها برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شوند و به هیچ عنوان در درمان بیماری هایی چون سرما خوردگی و آنفلونزا و هر گونه بیمار ویروس دیگری اثر ندارند. این دارو ها سبب کشته شدن یا کند شدن سرعت رشد باکتری ها در بدن می شوند. اولین آنتی بیوتیک ساخته شده، پنی سیلین بود و امروز دارو های زیاد چون آموکسی سیلین از این خانواده وجود دارند. دارو های آنتی بیوتیک تنها با نسخه پزشک در ایران قابل دسترسی هستند چراکه مصرف بی رویه آن ها موردی است که در جهان مشکل ساز شده است.


نحوه عمل

دو مکانسیم برای آن ها وجود دارد که از نام بردن اسم های علمی آن اجتناب می کنیم :
دسته اول آنتی بیوتیک هایی نظیر پنی سیلین هستند که با از بین بردن باکتری ها یا تخریب دیواره آن ها عمل خود را انجام می دهند.
دسته دوم نیز با جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری به سیستم ایمنی و گلبول های سفید کمک می کنند.


موارد استفاده

پزشکان این دارو را تنها برای مبارزه با عفونت های باکتریایی تجویز می کنند و نحوه، نوع تجویز آن نیز با توجه به بیماری فرد توسط پزشک معالج تعیین می گردد. نحوه تجویز آنتی بیوتیک ساده نیست. به هیچ وجه این دارو برای بیماری های ویروسی و غیره تجویز نمی شود چون نه تنها اثری ندارد بلکه باعث بدتر شدن بیماری نیز می شود و عوارض جدی در پی دارد.


عوارض جانبی

مشکلات معده
اسهال
استفراغ
مشکلات گوارشی
در موراد بسیار نادری هم شاهد مشکلات خونی، مشکلات کلیوی خواهیم بود.


حساسیت به آنتی بیوتیک ها

یکی از مشکلات آنتی بیوتیک هایی نظیر پنیسلین آن است که بعضی افراد به آن ها حساسیت دارند. حساسیت ممکن است پس از استفاده از آنتی بیوتیک به شک قرمزی، خارش یا باد کردگی در صورت، زبان دیده شود.


نکاتی مهم در استفاده از آنتی بیوتیک ها

1- هرگز آن ها را همراه با غذا مصرف نکنید. نیم تا 2 ساعت قبل از مصرف غذا از این دارو ها استفاده کنید.
2 - هیچگاه زودتر از روند پایان، مصرف این دارو ها را قطع نکنید. همیشه هر تعداد قرص که پزشک شما تشخیص داده است را تا آخرین قرص مصرف کنید زیرا رها کردن مصرف این دارو ها پس از اینکه حس کردید بیماری شما رفع شده است، سبب مقاومت باکتری ها در دراز مدت می شود.


منبع : سایت medicalnewstoday

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : دارو ، آنتی بیوتیک ، زندگی سالم
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت