دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینالکترونگاتیوی (electronegativity) و روند تناوبی

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

الکترونگاتیوی یا الکترونگاتیویته یک اتم میزان تمایل نسبی آن اتم برای کشیدن جفت‌الکترون به سمت هستهٔ خود است. یک نوترون میزان تمایل زیاد آن اتم برای کشیدن یک پروتون به سمت الکترون خود است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : shirind شماره پست : 23358 تاریخ انتشار : 1397/12/15
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : sara72dalir , hoomanz , vashty , reza2233 ,
پیش نیاز مطالعه:

مبحث "روند تناوبی تغییر الکترونگاتیوی اتم ها" و "روند تغییر شعاع اتمی در جدول تناوبی عنصرها"- شیمی 2 و آزمایشگاه
هدف: از دانش آموز انتظار می رود پس از خواندن این متن بتواند توضیح دهد که چرا در یک تناوب از راست به چپ الکترونگاتیوی افزایش و در یک گروه از بالا به پایین الکترونگاتیوی کاهش می یابد.


مقدمه:

الکترونگاتیوی (که با علامت χ - بخوانید "چی"- نمایش داده می شود) خاصیتی از یک اتم یا یک گروه عاملی است که تمایل آن را برای جذب کردن الکترون -یا چگالی الکترونی- به سوی خود نشان می دهد. در شیمی سال دوم به این خاصیت اتم ها اشاره شده و روند تغییرات آن در جدول تناوبی مورد بررسی قرار گرفته است. اکنون می خواهیم ببینیم که الکترونگاتیوی چیست و چرا الکترونگاتیوی اتم ها با یکدیگر تفاوت دارد. همان طور که می دانید عاملی که باعث جذب الکترون به سمت اتم می شود همان جاذبه ی الکتریسیتی یعنی جاذبه ی بین هسته ی اتم و الکترون است. بدیهی است که اگر هسته ی دو اتم از نظر مقدار جاذبه ای که بر روی الکترون ها اعمال می کنند متفاوت باشند الکترونگاتیوی آن ها نیز متفاوت خواهد بود.


جاذبه ای که هسته بر روی الکترون وارد می کند به چه عواملی بستگی دارد؟

1. عدد اتمی:

مطمئنّا فهم این مسأله که عدد اتمی چه تأثیری بر الکترونگاتیوی دارد خیلی ساده است. عدد اتمی یعنی تعداد پروتون های هسته. و هر چه تعداد پروتون های هسته بیشتر باشد بار مثبت هسته افزایش می یابد و این یعنی جاذبه ی بیشتر بر روی الکترون ها. اکنون می توانید توجیه کنید که چرا در یک ردیف جدول تناوبی هر چه از چپ به راست برویم، الکترونگاتیوی اتم بیشتر می شود.
اگر تنها عامل مؤثر در الکترونگاتیوی اتم عدد اتمی آن بود، در این صورت باید در یک ستون از جدول تناوبی نیز از بالا به پایین الکترونگاتیوی به شدت افزایش می یافت و الکترونگاتیوی سنگین ترین اتم ها بیشترین مقدار را داشت. در حالی که می دانیم الکترونگاتیوی در یک ستون از بالا به پایین کاهش می یابد. علاوه بر آن بیشترین الکترونگاتیوی مربوط به فلوئور (F) با عدد اتمی 9 و کمترین آن مربوط به فرانسیم (Fr) با عدد اتمی 55 است. بنابر این دنبال عامل دیگری که مؤثر بر الکترونگاتیوی باشد می گردیم.

2. شعاع اتمی:

درک تاثیر شعاع اتمی بر روی الکترونگاتیوی نیز مانند مورد قبل بسیار ساده است. می دانیم که هر چه فاصله ی بار مثبت و منفی افزایش یابد جاذبه ی بین آن ها کاهش می یابد. بنا بر این هر چه شعاع اتمی و در نتیجه فاصله ی بین هسته ی اتم با الکترون ها افزایش یابد جاذبه ی هسته بر روی الکترون ها کاهش می یابد. درست مثل یک شانه ی پلاستیکی که از طریق مالش باردار شده است و آن را به چند قطعه کاغذ نزدیک می کنیم. شانه ی پلاستیکی از فاصله ی نزدیک کاغذ را بهتر جذب می کند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : الکترونگاتیوی ، تعریف الکترونگاتیوی ، الکترونگاتیوی در شیمی
 هیچ وقت شیمی رو دوس نداشتم،با اینکه همیشه شیمیم خوب بود.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت