دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمسجد دارالاحسان سنندج

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

«مسجد دارالاحسان» که به مسجد جامع سنندج نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین بناهای تاریخی در این شهر است که معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن، بسیار زیبا، تماشایی و مثال‌زدنی است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : mohsenmm شماره پست : 22530 تاریخ انتشار : 1398/01/28
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Royal2018 , shakiba21 , solin123 , khahesh11 ,
سنندج، از شهرهای غربی کشور است که به عنوان دومین شهر بزرگ کرد‌نشین و از کلان‌شهرهای ایران شناخته می‌شود. در ابتدا این شهر به «سینه دژ» و پس از آن به «سنه‌دژ»، نامیده می‌شد که با گذشت زمان تغییر کرده و به سنندج امروزی شناخته می‌شود. این شهر دارای بافت سنتی بسیار ارزشمندی است که میراثی گرانبها از عمارات، حمام، مساجد و بازار را برای فرزندان این مرز و بوم، به یادگار دارد.

جالب است بدانید علاوه بر لقب «هزار تپه» که به این شهر داده شده است، حضور مساجد بسیار در خاک این سرزمین، آن را به شهر مساجد نیز شهره ساخته است. از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آثار تاریخی که به یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی سنندج نیز تبدیل شده است، «مسجد جامع» آن است که در بین مردم به «مسجد دارالاحسان» نیز شناخته می‌شود.

به نظر می‌رسد که این مسجد در سال ۱۲۲۸ هجری، دوران فتحعلی شاه قاجار و به دستور «امان الله خان اردلان» از والیان بزرگ کردستان، احداث شده است. درواقع با توجه به برخی متون تاریخی، این چنین به نظر می‌رسد که «خانه پاشا» از حاکمان تحت سلطه‌ی دولت عثمانی، در زمانیکه حکومت مرکزی ایران به دلیل ضعف و ناتوانی احاطه‌ی کاملی بر اوضاع کردستان نداشت، از کرکوک به کردستان آمده و حاکم وقت آن زمان «علی قلی خان» را مجبور می‌سازد که به اصفهان نقل مکان کند.

وی در زمانیکه در کردستان حضور داشت، عماراتی از جمله مسجد، مدرسه، دو منار بلند و سازه‌های دیگری را در سنندج احداث می‌کند که پس از اتمام حکومتش، این بناها به دست والیانی که از سوی پادشاهان صفوی انتخاب شده بودند و بر کردستان حکومت می‌کردند، ویران شده و از بین رفت. تا اینکه امان‌الله خان دو منار رفیع باقی‌مانده از مسجد دوران صفویه را نیز تخریب کرده و آن مسجد مذکور به طور کامل از بین می‌رود.

بنابراین با همین اسناد تاریخی، به نظر می‌رسد که احتمالا این مسجد بر شالوده‌ی همان مسجد عهد صفویه درست زمانی که سنندج به عنوان مرکز حکومتی کردستان اعلام شده بود، ساخته شده و دو مناره‌های مسجد جامع فعلی نیز در جای دو مناره‌ی رفیع مسجد قبلی، قرار گرفته است.

پس از گذشت بیش از یک قرن از ساخت مسجد، قسمت‌هایی از آن تخریب شده که استادکاران و هنرمندان آن دوره از جمله «حسن میناچی»، دست به کار شده و با کاشی‌کاری زیبا و هنرمندانه‌ی خود، به تعمیر و مرمت آن پرداخته است. مصالح به کار برده شده در ساخت این اثر تاریخی عمدتا از لاشه، لوکه، باربر و کلنگی است که از آن‌ها در پی، کف، ازاره‌ها و همچنین ستون‌ها استفاده شده است. همچنین از آجر لعابدار، بدون لعاب، سنگ‌، کاشی لعابدار و چوب، در تزئینات مسجد بهره برده شده است.

بالغ بر ۱۵۰ قصیده در کتبیه‌های مسجد دارالاحسان حکاکی شده است که آن را منحصربه‌فرد ساخته است.جالب است بدانید که این مسجد در دوران ساخت و در عصر حاضر به عنوان «قلب مذهبی سنندج» نیز شناخته می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد که به دستور امان‌الله خان اردلان، با استفاده از درآمد باغ‌های روستای «خلیچیان» واقع در شمال سنندج، تمامی هزینه‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری مدرسه و نیز هزینه‌ی تحصیلی طلبه‌ها و دستمزد مدرسین، تامین و پرداخت می‌شد.

در ایوان شرقی این مسجد کتیبه‌ای از جنس سنگ مرمر موجود است؛ روی این کتیبه‌ی سنگی قصاید «میرزا فتح‌الله خرم کردستانی» به همراه سال ساخت که ۱۲۲۷ هجری است، حک شده است. همچنین در ساختمان مسجد اشعاری از شاعران دیگر همچون «میرزا صادق اصفهانی»، «مجدالممالک» و «جوهری» نیز به چشم می‌خورد که به تمجید از والی وقت، شکوه و عظمت بنای مسجد، وجه تسمیه و نیز نوع کاربری بنا به عنوان مسجد مدرسه شناخته می‌شد و دارای حجره‌های طلاب علوم دینی است و در مجموع ۱۲ حجره در اطراف مسجد وجود دارد.

درواقع سه ضلع شمال، جنوب وشرق میانسرا را همین حجره‌های مدرسه‌ دربر گرفته است که از این تعداد ۵ حجره در ضلع شمالی، ۴ حجره در قسمت شرقی و ۳ حجره در جنوب و در دو طرف ورودی مسجد قرار گرفته است. در نمای تعدادی از این حجره‌ها ایوان‌های کوچکی ساخته شده است که با استفاده از کاشی‌کاری، سطح آن‌ها را تزئین کرده و جلوه‌ای باشکوه و تماشایی را به این بخش از این بنای تاریخی، بخشیده است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : مسجد دارالاحسان ، جاذبه های سنندج ، مسجد دارالاحسان سنندج
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت