لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل در كشور تایلند | لوي كراتونگ,جشن ماه كامل,كشور تايلند,جشن باستاني لوي كراتونگ مردم تايلند,همه چيز درمورد جشن ماه كامل كشور تايلند,

ورود به حساب دسترسی سریع

لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل در كشور تایلند

″لوی کراتونگ″ یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند است که هر ساله در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود. این روز در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است.

"لوی" به معنای شناور کردن و "کراتونگ" به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در طی این مراسم قایقهایی كه از گندم درست شده اند و بر روی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است بر روی رودخانه ها شناور می شوند. این مراسم در سراسر كشور و به طور خاص در شهر سوخوتای (Sukhothai) ، پایتخت سابق تایلند برگزار می شود.

 

لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل در كشور تایلند

 

در سحرگاه روز جشن، بسیاری از مردم به رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها را از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.

تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد. در آیین بودایی این عمل را نماد سفر روح انسان در دنیای مادی می دانند.

 

لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل در كشور تایلند

 

یکی از جنبه های رومانتیک این جشن اقبال زوج های جوان به اهدای کراتونگ به آب است. دلیل آن هم این است که زوج ها با دنبال کردن کراتونگ خود، آینده رابطه شان را می بینند که دوام خواهد داشت یا مثل کلک آنها در آب فرو خواهد شکست. ریشه چنین باوری نیز در داستان ملکه سوخوتای است که کراتونگی را ساخته و برای تشکر از الهه آبها به جریان آب یکی از کانال های قصر سپرد تا پادشاه هم آنرا به نشانه علاقه او ببیند. پادشاه نیز از این شیوه ابراز علاقه بسیار مسرور شده و آن را به عنوان رسمی نو در پادشاهی خود اعلام کرد.

از این روست که زوج های جوان بر این باورند که اگر کلک آنها تا زمانی که از نظر دور نشده بر روی آب بماند، عشق آنها نیز تا ابد دوام خواهد داشت. به همین دلیل در این شب می توان حضور زوج های جوان را بیشتر از هر مراسم دیگری در شهر مشاهده کرد که کراتونگ به دست به سمت رودخانه ها در حرکتند.  یی پنگ (Yi Peng) جشنی مشابه لوی کراتونگ است که یک روز قبل از آن در شهرهای شمالی تایلند برگزار می شود و تفاوتش با لوی کراتونگ در این است که به جای انداختن شمع ها در رودخانه، آنها را به وسیله بالون هایی به هوا می فرستند و با این کار بر این باورند که بد اقبالی از آنها دور خواهد شد. همزمان با این جشن، مسابقه ملکه زیبایی تایلند نیز برگزار می شود.

 

لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل در كشور تایلند

دوست داشتم ! ( 0 + ) گزارش تخلف این پست دسته بندی : فرهنگی و هنری
حرم اما رضا (ع) حرم اما رضا (ع)
گلاب گیری در میمند گلاب گیری در میمند
نمد مالی در شیراز نمد مالی در شیراز
زندگینامه پروین اعتصامی ،مشهورترین شاعر زن ایرانی زندگینامه پروین اعتصامی ،مشهورترین شاعر زن ایرانی
با عوامل ايجاد نفخ شکم آشنا شوید با عوامل ايجاد نفخ شکم آشنا شوید
آموزش طرز تهیه برنج ایتالیایی آموزش طرز تهیه برنج ایتالیایی
نحوه پاک کردن لکه جوهر سیاه و واکس از روي لباس نحوه پاک کردن لکه جوهر سیاه و واکس از روي لباس
یک خوراک بسيار خوشمزه و دلچسب مخصوص وزن کم کردن یک خوراک بسيار خوشمزه و دلچسب مخصوص وزن کم کردننظری برای نمایش یافت نشد، شما اولین نظر را ارسال کنید !

برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


نماد اعتماد ملی
1