بلوغ عاطفی چیست؟  | بلوغ عاطفی , رسیدن به بلوغ عاطفی , بلوغ عاطفی چیست,

ورود به حساب دسترسی سریع

بلوغ عاطفی چیست؟ 

 بلوغ عاطفی رسیدن به درجه ای از رشد و نمو مغزی است که شخص می تواند نه تنها احساسات و عواطف خود را در هر زمان و لحظه شناسایی کند بلکه از علت و چرایی آنها آگاه بوده و تحت کنترل خود قرار می دهد و همچنین قادر است احساسات و عواطف دیگران را درک کند.
احساس (Emotion) حالت روانی است که به شخص دست می دهد (حالت ذهنی) و با واکنش های جسمی رفتاری همراه است. ترس، خشم، غم، انزجار، خوشحالی و تعجب از نمونه های اصلی احساسات ما هستند.احساسات و عواطف سیستم انگیزه ای ما است و به ما کمک می کنند تا هدفمند شویم و در رسیدن به آنها برنامه ریزی و تصمیم گیری منطقی نماییم و پشتکار داشته باشیم (به شرط آنکه آنها را تحت کنترل خود قرار دهیم و بدرستی از آنها استفاده کنیم).

بلوغ عاطفی رسیدن به درجه ای از رشد و نمو مغزی است که شخص می تواند نه تنها احساسات و عواطف خود را در هر زمان و لحظه شناسایی کند بلکه از علت و چرایی آنها آگاه بوده و تحت کنترل خود قرار می دهد و همچنین قادر است احساسات و عواطف دیگران را درک کند.مطالعات نشان داده اند که این بلوغ یا توانمندی عاطفی (در واقع هوش عاطفی) یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت در زندگی اشتراکی و اجتماعی افراد است.


فرد با بلوغ عاطفی دارای بیشتر ویژگی های زیر می باشد :

از احساسات و عواطف خود و چرایی و چگونگی آنها آگاه است. بر احساسات و عواطف خود تقریبا در تمامی موارد کنترل داشته و به راحتی آرامش خود را از دست نمی دهد.در کل خنده رو، خوش مشرب و شوخ طبع است و خود را چندان جدی نمی گیرد (فکر نمی کند از دماغ فیل افتاده است). از انتقاد آشفته و ناراحت نمی شود (حتی در صورت صحت خوشحال هم می شود و سپاس گذاری می کند).  شکست را با آغوش باز می پذیرد و در اصلاح آن و توانمندتر کردن خود می کوشد. به حال ( و بخت ) خود افسوس نمی خورد، زیرا بر اساس واقعیت، دانش، آگاهی و نیز اطلاع از توانمندیهای خود تصمیم گرفته و عمل می کند و مسئولیت و نتیجه ی کارش را می پذیرد.

حسود، انتقام گیر و کینه توز نیست.  بندرت دچار انزجار و نفرت می شود. مهربان و دلسوز بوده و توان همدلی و همدردی با دیگران را دارد.قادر به کنترل هوی و هوس خود بوده و سختی موقت و کوتاه مدت حاضر را تحمل می کند و تا به یک لذت و خوشی پایدار در آینده برسد (یعنی معمولا تحصیلات خود را به پایان می رساند). تمایل و آمادگی دادن و گرفتن عشق و محبت را دارد. زندگی معنی دار و هدفمندی داشته و آنچه را که خودش است می پذیرد و در جهت بهتر شدن و رشد خود گام بر میدارد. و اما برای رسیدن به بلوغ عاطفی تمرین عملی لازم است.
دوست داشتم ! ( 4 + ) گزارش تخلف این پست نویسنده : ns6200 دسته بندی : روزانه و اجتماعی
11روش برای تقویت انگیزه 11روش برای تقویت انگیزه
حل جدول و تاثیر جالب آن روی سلامتی حل جدول و تاثیر جالب آن روی سلامتی
راه های برگشت به هیجان اول ازدواج راه های برگشت به هیجان اول ازدواج
نشانه هایی برای سمی بودن محیط کار نشانه هایی برای سمی بودن محیط کار
خواص گیاه آب بشقابی برای سلامت جسم خواص گیاه آب بشقابی برای سلامت جسم
آشنایی با خواص گیاه گل ماهور (خرگوشک) آشنایی با خواص گیاه گل ماهور (خرگوشک)
کشفیات شگفت انگیز امیل کوئه در مورد ضمیر ناخودآگاه  کشفیات شگفت انگیز امیل کوئه در مورد ضمیر ناخودآگاه 
زندگینامه رندی گیج از بزرگان بازاریابی شبکه ای زندگینامه رندی گیج از بزرگان بازاریابی شبکه اینظری برای نمایش یافت نشد، شما اولین نظر را ارسال کنید !

برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


نماد اعتماد ملی
1