بلوغ عاطفی چیست؟  | بلوغ عاطفی , رسیدن به بلوغ عاطفی , بلوغ عاطفی چیست,

ورود به حساب دسترسی سریع

بلوغ عاطفی چیست؟ 

 بلوغ عاطفی رسیدن به درجه ای از رشد و نمو مغزی است که شخص می تواند نه تنها احساسات و عواطف خود را در هر زمان و لحظه شناسایی کند بلکه از علت و چرایی آنها آگاه بوده و تحت کنترل خود قرار می دهد و همچنین قادر است احساسات و عواطف دیگران را درک کند.
احساس (Emotion) حالت روانی است که به شخص دست می دهد (حالت ذهنی) و با واکنش های جسمی رفتاری همراه است. ترس، خشم، غم، انزجار، خوشحالی و تعجب از نمونه های اصلی احساسات ما هستند.احساسات و عواطف سیستم انگیزه ای ما است و به ما کمک می کنند تا هدفمند شویم و در رسیدن به آنها برنامه ریزی و تصمیم گیری منطقی نماییم و پشتکار داشته باشیم (به شرط آنکه آنها را تحت کنترل خود قرار دهیم و بدرستی از آنها استفاده کنیم).

بلوغ عاطفی رسیدن به درجه ای از رشد و نمو مغزی است که شخص می تواند نه تنها احساسات و عواطف خود را در هر زمان و لحظه شناسایی کند بلکه از علت و چرایی آنها آگاه بوده و تحت کنترل خود قرار می دهد و همچنین قادر است احساسات و عواطف دیگران را درک کند.مطالعات نشان داده اند که این بلوغ یا توانمندی عاطفی (در واقع هوش عاطفی) یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت در زندگی اشتراکی و اجتماعی افراد است.


فرد با بلوغ عاطفی دارای بیشتر ویژگی های زیر می باشد :

از احساسات و عواطف خود و چرایی و چگونگی آنها آگاه است. بر احساسات و عواطف خود تقریبا در تمامی موارد کنترل داشته و به راحتی آرامش خود را از دست نمی دهد.در کل خنده رو، خوش مشرب و شوخ طبع است و خود را چندان جدی نمی گیرد (فکر نمی کند از دماغ فیل افتاده است). از انتقاد آشفته و ناراحت نمی شود (حتی در صورت صحت خوشحال هم می شود و سپاس گذاری می کند).  شکست را با آغوش باز می پذیرد و در اصلاح آن و توانمندتر کردن خود می کوشد. به حال ( و بخت ) خود افسوس نمی خورد، زیرا بر اساس واقعیت، دانش، آگاهی و نیز اطلاع از توانمندیهای خود تصمیم گرفته و عمل می کند و مسئولیت و نتیجه ی کارش را می پذیرد.

حسود، انتقام گیر و کینه توز نیست.  بندرت دچار انزجار و نفرت می شود. مهربان و دلسوز بوده و توان همدلی و همدردی با دیگران را دارد.قادر به کنترل هوی و هوس خود بوده و سختی موقت و کوتاه مدت حاضر را تحمل می کند و تا به یک لذت و خوشی پایدار در آینده برسد (یعنی معمولا تحصیلات خود را به پایان می رساند). تمایل و آمادگی دادن و گرفتن عشق و محبت را دارد. زندگی معنی دار و هدفمندی داشته و آنچه را که خودش است می پذیرد و در جهت بهتر شدن و رشد خود گام بر میدارد. و اما برای رسیدن به بلوغ عاطفی تمرین عملی لازم است.
دوست داشتم ! ( 4 + ) گزارش تخلف این پست نویسنده : ns6200 دسته بندی : روزانه و اجتماعی
7 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنان که خود نیز از آن بی اطلاعند! 7 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنان که خود نیز از آن بی اطلاعند!
عادت های عجیب چهره های مشهور برای خوابیدن عادت های عجیب چهره های مشهور برای خوابیدن
چطور یک زن و شوهر واقعی شوید؟ چطور یک زن و شوهر واقعی شوید؟
زنان با این کارها مردان را فراری می دهند زنان با این کارها مردان را فراری می دهند
درمان وسواس فکری با میوه به درمان وسواس فکری با میوه به
درمان کم خونی با معجون گزنه و لیمو ترش درمان کم خونی با معجون گزنه و لیمو ترش
خواص بامیه برای درمان دیابت خواص بامیه برای درمان دیابت
خواص و مضرات روغن شحم گاو خواص و مضرات روغن شحم گاونظری برای نمایش یافت نشد، شما اولین نظر را ارسال کنید !

برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


نماد اعتماد ملی
1