راز انقراض کرگدن‌های پشمالو کشف شد | انقراض کرگدن‌,کرگدن‌های پشمالو,انقراض کرگدن‌ها,

ورود به حساب کاربری دسترسی سریع

راز انقراض کرگدن‌های پشمالو کشف شد

محققان با مطالعه روی مهره‌های گردنی کرگدن‌های پشمالویی که هزاران سال پیش منقرض شده‌اند، شواهد تازه‌ای بر علت انقراض این جانوران یافتند.
کرگدن‌های پشمالو در اواخر عصر یخ‌بندان در کره زمین پراکنده بودند و پیش از انقراض مرموز آنها در حدود ۱۰ هزار سال قبل، قلمروی ناحیه وسیعی از اروپا تا کره جنوبی را در اختیار داشتند.پیش از این تصور می‌شد که شکار بیش از حد کرگدن‌های پشمالو توسط انسان‌های نخستین در کنار بیماری و تغییرات آب و هوایی عامل کاهش شمار این حیوان در عصر یخ‌بندان بوده است. اما محققان به تازگی دلیل دیگری برای کاهش و انقراض آنها یافته‌اند.

مطالعه روی مهره‌های گردن گونه‌های منقرض شده این جانور و مقایسه آن با مهره‌های گردنی کرگدن‌های امروزی نشان می‌دهد که مدارکی دال بر وجود نوعی وضعیت نادر در استخوان‌های مربوط به دوران پلیستوسن وجود دارد به این معنا که ناهنجاری‌های ایجاد شده به دلیل بارداری دشوار این جانور، در کاهش تعداد آنها نقش داشته است.محققان مرکز تنوع زیستی Naturalis واقع در «لیدن» هلند استخوان‌های گرفته شده از موزه‌های آمریکایی و اروپایی را از نظر گونه‌های زنده و منقرض شده مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. آنها در خلال مطالعات خود، وجود مهره گردنی سرویکال را در بسیاری از کرگدن‌های منطقه دریای شمالی کشف کردند. این در حالی است که کرگدن‌های امروزی فاقد از ویژگی هستند.

به گفته محققان، این بدان معناست که جانوران منقرض شده تحت تأثیر این شرایط آسیب‌پذیر بوده‌اند. دانشمندان معتقدند که در کرگدن‌های امروزی، وجود چنین مهره‌ای به خودی خود آسیبی به جانور وارد نمی‌کند و اغلب با بارداری‌هایی در ارتباط است که تحت شرایط سخت و دشوار رخ می‌دهند.مهره گردنی در مطالعات قبلی، در جانوران متعلق به اواخر دوران «پلیستوسن»، یکی از دوره‌های زمین‌شناسی از ۲/۵ میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش، مشاهده شده بود و دانشمندان معتقدند که این ویژگی در درصد بالایی از ماموت‌های پشمالوی منقرض‌شده به چشم می‌خورده است. همین مساله، کنجکاوی محققان را برانگیخت تا کرگدن‌های پشمالو را که گونه مشابه ماموت‌های پشمالو بودند و مانند آنها در اواخر دوران پلیستوسن می‌زیستند و مرگ مشابهی داشتند، مورد مطالعه قرار دهند.

استخوان‌های کرگدن پشمالو از دریای شمال تا دلتای رودخانه در هلند غرق شده بودند. مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که در جمعیت کرگدن‌های پشمالو مشکلی وجود دارد. امروزه، کرگدن‌ها با تهدید شدیدی مواجهند و برخی گونه‌ها در حال حاضر در معرض شدید کاهش جمعیت روبه‌رو هستند. در این میان، شواهد حاکی از آن است که کرگدن‌های سیاه غربی به طور کلی منقرض شده‌اند.محققان، استخوان‌های امروزی را که در این تحقیقات مورد استفاده قرار گرفته‌اند از حداقل پنج دهه قبل جمع‌آوری کرده‌اند و امیدوارند که با این مطالعات بتوانند قبل از این که خیلی دیر شود، از خطری که جمعیت کرگدن‌ها را تهدید می‌کند، جلوگیری کنند.
  گزارش تخلف این پست نویسنده : aliazadd دسته بندی : علمی و آموزشی عایدی بازدید : ویژه کاربران
  راه رفتن روی ذغال گداخته راه رفتن روی ذغال گداخته
  دستگاه تامین اکسیژن مغز در مواقع اضطراری دستگاه تامین اکسیژن مغز در مواقع اضطراری
  کشف باکتری زنده در بدنه خارجی ایستگاه فضایی کشف باکتری زنده در بدنه خارجی ایستگاه فضایی
  آیا همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟ آیا همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟
  سیاره‌ای که هر ۴ ساعت یک بار به دور ستاره‌اش می‌چرخد سیاره‌ای که هر ۴ ساعت یک بار به دور ستاره‌اش می‌چرخد
  افرادی که سکته می‌کنند باید تا ۵ سال مراقب باشند افرادی که سکته می‌کنند باید تا ۵ سال مراقب باشند
  آیا می‌توان به درمان آلزایمر امیدوار بود ؟ آیا می‌توان به درمان آلزایمر امیدوار بود ؟
  چسب جراحی، جایگزینی برای بخیه و روش‌های تهاجمی چسب جراحی، جایگزینی برای بخیه و روش‌های تهاجمی  نظری برای نمایش یافت نشد، شما اولین نظر را ارسال کنید !

  برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


  نماد اعتماد ملی
  1