دردناک ترین نیش جهان از آن کیست !؟ (عکس) | حشره, نیش دردناک, مورچه, زنبور عسل

ورود به حساب کاربری دسترسی سریع

دردناک ترین نیش جهان از آن کیست !؟ (عکس)

معرفی حشره ای که دردناک ترین نیش جهان را به خود اختصاص داده است!!!

حشره‌شناسان توضیح می‌دهند که چرا گزیده شدن توسط یک مورچه فشنگی چیزی است که احتمالا هرگز از یادتان نخواهد رفت. دکتر جاستین اشمیت حشره‌شناس و سرپرست تحقیقات موسسه زیستی جنوب‌غرب آمریکا به خوبی با این نوع درد آشناست. او در حقیقت شاخص درد گزش اشمیت (SSPI) را ابداع کرده ‌است که سطوح مختلف درد ناشی از گزش حشرات راسته هیمنوپترا یا بال غشایی‌ها را توصیف و دسته‌بندی می‌کند.

 

این راسته زنبورها، زنبورهای عسل و مورچه‌ها را در بر می‌گیرد. از دیدگاه اشمیت، دو حشره مورچه فشنگی و گونه‌ای زنبور دردناک‌ترین گزش‌ها را در دنیای حشرات دارند. این دو حشره تنها جانورانی هستند که در شاخص درد گزش اشمیت (SSPI ) بالاترین نمره را کسب می‌کنند و هر دو در فهرست ۲۵ جانور خشن جهان قرار دارند. مورچه‌های فشنگی علی‌رغم جثه بزرگ‌شان که به بیش از سه سانتیتر می‌رسد، بسیار سریع هستند و می‌توانند با پاهایشان به هر چیزی بچسبند.

دردناک ترین نیش جهان از آن کیست !؟ (عکس)

 

نیش این مورچه‌ها درست مثل درد ناشی ازفرو رفتن گلوله تفنگ در بدن است. این تجربه بسیار سریع و آنی است. درد به طور موجی پیش می‌رود و به تدریج تا حد یک درد سوزانده افزایش می‌یابد و مثل این است که یک سونامی درد از انگشت شما که توسط مورچه گزیده شده آغاز شود. این درد به مدت ۱۲ ساعت ادامه دارد و به صورت موجی کم و زیاد می‌شود. این محقق این درد را دردی مشقت‌بار توصیف می‌کند.

 

این درد، منطقه‌ای است و تاثیری بر قلب یا شش‌ها بر جای نمی‌گذارد. افراد بومی بیش از هزاران بار توسط این حشرات گزیده می‌شوند و هیچ یک از آنها از اثرات ناخوشاند این نیش در طولانی مدت گزارشی ارائه نکرده‌اند. این مورچه یک گونه اجتماعی است که در کلونی‌هایی متشکل از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ مورچه زندگی می‌کند. آنها از کلونی خود دفاع می‌کنند.زنبور نیز یک زنبور سرباز است و هدف آن از نیش زدن فراری دادن شکارچی‌هاست. در واقع او فقط می‌خواهد از چنگال حیوانات شکارچی فرار کند. به همین منظور لازم است که درد ناگهانی را به بدن موردنظر وارد کند.

 

تجربه نیش زنبور نیز شبیه قدم زدن در زیر یک خط الکتریکی با ولتاژ بالا در یک طوفان باد است. ناگهان یک تندباد سریع این خط را پاره می‌کند و خط روی بازوی شما می‌افتد. در این حالت ۲۰ هزار ولت به طور یکباره از بدن شما عبور می‌کند. درد این گزش کاملا شبیه برق‌زدگی است و مثل مورچه‌های فشنگی یک درد موجی نیست. از لحاظ زیست‌شناسی زنبور نیازی به ایجاد درد موجی در شکارچی‌ای که به آن حمله می‌کند ندارد، زیرا فقط به دنبال راهی است که شکارچی را فراری داده و خودش از مخمصه فرار کند. درد ظرف دو تا سه دقیقه افزایش پیدا می‌کند اما آن قدر دردناک است که هرگز متوجه گذشت زمان نمی‌شوید.

  گزارش تخلف این پست نویسنده : سعید94 دسته بندی : علمی و آموزشی عایدی بازدید : ویژه کاربران
  راه رفتن روی ذغال گداخته راه رفتن روی ذغال گداخته
  دستگاه تامین اکسیژن مغز در مواقع اضطراری دستگاه تامین اکسیژن مغز در مواقع اضطراری
  کشف باکتری زنده در بدنه خارجی ایستگاه فضایی کشف باکتری زنده در بدنه خارجی ایستگاه فضایی
  آیا همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟ آیا همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟
  شیوه های عصبانی کردن خانم ها (طنز) شیوه های عصبانی کردن خانم ها (طنز)
  آموزش صحیح شستن لباس مشکی آموزش صحیح شستن لباس مشکی
  خودروی جدید رنو E-Sport برای نسل جوان خودروی جدید رنو E-Sport برای نسل جوان
  نگاهی به خودرو نیسان پاترول سوپر سافاری 2017 نگاهی به خودرو نیسان پاترول سوپر سافاری 2017
  • از زنبور سرباز هم عکس میذاشتید و از آقای اشمیت من تا حالا اسم شاخص درد اشمیت و نشنیده بودم
  • یکبار زنبور پامو نیش زد، از درد نمیتونستم پامو حرکت بدم... خیلی وحشتناک بود... حالا فکر کنین اگه این زنبور آدمو نیش بزنه چی بشه!
  • خیلی خوشم اومد
  • عالی بود، مرسی
  • حالم بد شد  برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


  نماد اعتماد ملی
  1