دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینتنظیم قرارداد پیمانکاری - مشاوره حقوقی | گروه حامی پیمان
پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

تنظیم قرارداد پیمانکاری یکی از چالش ها و دغدغه های مردم و همچنین پیمانکاران ایرانی میباشد. در اینجا قصد داریم شما را با تنظیم قرارداد پیمانکاری آشنا کنیم
پست اسپانسر ( مهمان ) گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : SAEIIID شماره پست : 13362 تاریخ انتشار : 1397/09/26
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : saeedtoroq , yaser ,
در این مقاله قصد داریم شما خوانندگان عزیز را با تنظیم قرارداد پیمانکاری آشنا کنیم و نکاتی که لازم است در حین تدوین و تنظیم رعایت کنید را تشریح میکنیم. پیمانکاری قراردادی است که در ان انجام عمل یا فروش کالایی را با شرایط معینی در قبال مزد یا بهاء و در مدت معین به شخص یا اشخاص معلوم به نام پیمانکار واگذار می شود. نحوه تنظیم قرارداد پیمانکاری ممکن است درباره حمل و نقل، خرید مصالح، تجهیزات، ماشین آلات، تهیه و نصب تجهیزات صنعتی، ساخت و ساز ابنیه و مستحدثات عمرانی و ساختمانی از قبیل راه، سد، تونل و... می باشد. عموماً در تعهدهای پیمانکاری بصورت فرمت و به طور کتبی در چند ماده تنظیم و به امضاء طرفین قرارداد می رسد. تدوین قرارداد دارای اصول خاصی می باشد که آن را از سایر قراردادها متمایز می نماید لذا در این مقاله سعی بر آن شده تا در خصوص تنظیم قرارداد پیمانکاری نکاتی که می بایست رعایت گردد، ذکر شود.

اصول تنظيم قرارداد پيمانكاری چیست ؟ عنوان قرارداد اسمی است که برای قرارداد انتخاب می شود در صورت عدم تطبیق نام انتخابی با احکام و مفاد قرارداد،در نهایت آنچه که ملاک قضاوت و حل اختلاف قرار خواهد گرفت نوع قرارداد و آثار و احکام آن است که قصد واقعی و عملکرد طرفین را تعیین می کند نه اسمی که برای قرارداد انتخاب شده است از جمله عناوین قراردادهای پیمانکاری می توان به قراردادهای طراحی، تدارکات، ساخت (EPC)، قرارداد تدارکات، ساخت (PC) قرارداد کلید در دست، قرارداد پیمان مدیریت و... اشاره نمود.

طرفین قرارداد در قرارداد دو طرف و گاهی چند طرف (کنسرسیوم) وجود دارد که بایستی برای استقرار تعهد و تشخیص مسئولیتهای قراردادی به طور دقیق و منجز تعیین و مشخص گردد. برای اشخاص حقیقی در قرارداد ذکر مشخصات شناسنامه و کارت ملی و آدرس و غیره کفایت دارد ولی برای اشخاص حقوقی در تنظیم قرارداد پیمانکاری باید نکاتی توجه شود از جمله اینکه به حکم قانون دارای شخصیت حقوقی مستقل و مجاز به عقد و امضای قرارداد و ایجاد تعهد باشد. در خصوص سازمانهای دولتی و وزارتخانه ها و بانکها و شهرداریها بایستی طرف قرارداد به درستی تعریف و مشخص شود. در خصوص شرکتها می بایست برای بررسی صلاحیت شرکت جهت انعقاد قرارداد اساسنامه و مراحل قانونی تشکیل آن را بررسی نمود و جهت احراز بقاء و عدم انحلال یا تعلیق شرکت، گواهی آخرین تغییرات می بایست اخذ گردد. همچنین شخصی باید قرارداد را امضاء نماید که براساس اساسنامه و صورتجلسه مصوبات مجمع عمومی و آخرین تغییرات شرکت حق امضاء را دارا باشد. یکی دیگر از مواردی که باید در تنظیم قرارداد پیمانکاری رعایت شود این است که صلاحیت شرکتها از جهت احراز توانایی و امکان انجام کار توسط شرکت بررسی شود و موضوع قرارداد از موارد فعالیتهای مجاز شرکت باشد. مورد دیگر اینکه شرکت طرف قرارداد ممنوع المعامله نباشد.

تنظیم قرارداد پیمانکاری - مشاوره حقوقی | گروه حامی پیمان

موضوع قرارداد موضوع قراردادها بیشتر جنبه تخصصی دارد و متخصصین و کارشناسان مرتبط با قرارداد باید خودشان دقیقاً کار را با تمام مسائل و جوانب آن شرح دهند تا باعث بروز اختلافات عمده بعدی در اجراء یا تفسیر، همچنین ادعا و انکارهای متعدد طرفین نگردد. گاهی موضوع نحوه تنظیم قرارداد پیمانکاری با درج عبارات کوتاه و مختصر قابل قبول است گاهی هم دارای ابعاد فنی و تخصصی است که در این صورت جزئیات کامل تحت عنوان (شرح کار) بطور مفصل شرح داده و به عنوان جزء لاینفک قرارداد ضمیمه می گردد.

مبلغ قرارداد توافق و تصریح قیمت و بهای کالای مورد معامله از جمله موارد مهم تنظیم قرارداد پیمانکاری است تعیین مبلغ برحسب موضوع قرارداد روشهای مختلفی دارد. چنانچه موضوع قرارداد خرید و فروش کالای مورد معامله هم ترکیبی باشد بایستی قیمت به صورت تفکیکی اعلام گردد و اگر کالا دارای تعدد باشد قیمت واحد و تعدد، به تفکیک در قرارداد ذکر گردد. چنانچه قرارداد خارجی و مبلغ آن ارزی است باید صراحتاً نوع آن مشخص شود.

نحوه پرداخت مبلغ قرارداد معمولاً ضمن انعقاد تنظیم قرارداد پیمانکاری ، مبلغی از بهای قرارداد به عنوان پیش پرداخت به پیمانکار پرداخت می شود تا برای تهیه مقدمات اجرای قرارداد یا خرید وسایل و تجهیزات هزینه گردد. مبلغ پیش پرداخت در قراردادهای مشاوره یا قراردادهای مدیریت طرح و امور تحقیقاتی برای خدمات مربوط به مطالعه و طراحی و خدمات تحقیقاتی معادل 20 درصد مبلغ اولیه حق الزحمه مربوطه می باشد. برای خدمات مربوط به دوره ساخت و تحویل نیز مبلغ پیش پرداخت معادل ده درصد می باشد در قراردادها و نصب مبلغ پیش پرداخت معادل بیست درصد مبلغ اولیه پیمان است که حداقل در سه قسط پرداخت می شود. در اکثر اوقات در قراردادها پرداخت ماهیانه صورت می گیرد و پیمانکار ماه به ماه مطابق پیشرفت کار پروژه صورت حساب می فرستد و به وی پول داده می شود.   مدت و شروع قرارداد زمان شروع و اتمام کار باید در تنظیم قرارداد پیمانکاری صراحتاً قید گردد در غیر اینصورت تاریخ و امضاء قرارداد، تاریخ شروع تلقی خواهد شد، اهمیت تعیین زمان و اتمام قرارداد این است که مشخص می کند پیمانکار چه موقع کار را باید تحویل دهد و اگر این تاریخ در قرارداد معلوم نباشد کارفرما یا خریدار هیچ وقت نمی تواند ادعا کند پیمانکار تأخیر داشته است.

محل و نحوه ایفای تعهد ذکر محل تحویل کالا یا انجام تعهد تنظیم قرارداد پیمانکاری بسیار ضروری است و بی احتیاطی نسبت به آن موجب خسارات سنگین و تعقیبات کیفری می گردد در قرارداد باید دقیقاً قید شود که کالا در کجا و چگونه تحویل می شود مثلاً در قراردادهای تحقیقاتی یا ساخت و ساز چنانچه شهر یا جای مشخصی در قرارداد تعیین شده باشد باید کار در آن محل باشد اما چنانچه محلی برای انجام کار مشخص نشده همان محلی که قرارداد امضاء شده به منزله محل اجرای تعهد است و چنانچه اختلافی به وجود آید نمی توان متعهد را مجبور نمود که در جای دیگری ایفای تعهد نماید. تضمین در تنظیم قرارداد پیمانکاری جهت انجام تعهدات از سوی پیمانکار تضمین اخذ می گردد تا در مواقعی که پیمانکار به تعهدات خویش عمل ننماید و یا نقصی در تعهدات وجود داشته باشد بتواند خسارات خویش را در مدت زمان کوتاهی از طریق تضمین اخذ نماید انواع تضمین های معتبر عبارتند از : ضمانت نامه بانکی، ضمانت نامه صادره از سوی موسسات اعتباری غیربانکی، وجه نقد، سفته، چک، وثیقه ملکی و... موارد اخذ تضمین در قراردادها عبارتند از : تضمین شرکت در مناقصه، تضمین انجام تعهد، تضمین پیش پرداخت، تضمین حسن انجام کار

تنظیم قرارداد پیمانکاری - مشاوره حقوقی | گروه حامی پیمان

شروط قرارداد
شرط مجموعه تنظیم قرارداد پیمانکاری الزاماتی است که در ضمن عقد قرار می گیرد به عبارت دیگر تعهد، تکلیف کلی و شرط نحوه اجرای آن است، شرط به لحاظ آثار و خواص به سه نوع: باطل، مبطل و صحیح دسته بندی می شود که باید کاملاً آنها را شناخت تا با درج آن در قرارداد براساس معامله و تعهدات لطمه ای وارد نشود.

تایید و تصویب قرارداد قانون اساسی انعقاد تنظیم قرارداد پیمانکاری برخی قراردادها یا صلح یا ارجاع آن را به داوری منوط به تصویب هیأت دولت، مجلس شورای اسلامی و یا امضای رئیس جمهور داشته است. لذا رعایت این مورد نیز در برخی قراردادها دولتی بسیار اهمیت دارد.

الزامات قوانین کار، تأمین اجتماعی و مسئولیت مدنی رعایت برخی مقررات بخصوص مطالبات کارگران، تدابیر امنیتی و بهداشت کار، بیمه های تأمین اجتماعی و مسئولیت مدنی از قوانین آمره و در قراردادها برعهده کارفرما و پیمانکار می باشد. لذا در تنظیم قرارداد پیمانکاری نباید برخلاف این قوانین توافقی به عمل آید چرا که فاقد ارزش و غیر مسموع است.

نماینده - نافله – دستگاه نظارت برای جلوگیری از بروز مشکلات فوق طرفین تنظیم قرارداد پیمانکاری برحسب موضوع قرارداد و نوع کار، نماینده یا نافله یا مجری قرارداد دارای تخصص متناسب با موضوع، تعیین و طی ماده جداگانه ای صراحتاً قید و وظایف و اختیار آنها را نیز به طور دقیق و روشن مشخص می نمایند. همچنین در قراردادها دستگاه نظارت پیش بینی می شود که عبارت است از اداره یا شرکت یا موسسه ای که کارفرما به منظور نظارت بر اجرای تعهداتی که پیمانکار تقبل نموده تعیین و به پیمانکار معرفی می شود. ناظر شخصی است که از طرف کارفرما یا دستگاه نظارت برای نظارت مستقیم در اجرای عملیات کارگاه تعیین و کتباً به پیمانکار معرفی می شود و اصولآً مقیم کارگاه خواهد بود.

مشاوره حقوقی تنظیم قرارداد پیمانکاری
شما عزیزان میتوانید سوالات و مشکلات خود را در رابطه با قرارداد پیمانکاری در بخش نظرات همین صفحه با ما مکاتیه کنید تا وکیل پایه یک دادگستری گروه حامی پیمان ، شما عزیزان را راهنمایی کند. مشکلات و سوالات شما برای ما مهم بوده و رسیدگی به مشکلات حقوقی شما هموطنان برای ما بسیار مهم میباشد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : تنظیم قرارداد پیمانکاری ، گروه حامی پیمان ،
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شویدتبلیغ با میترا نت