دسته بندی محتوا
پست های اسپانسرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هابهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمصر صاحب بیش‌ترین اهرام در دنیا نیست
پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

بر خلاف تصور ما، مصر پایتخت هرم دنیا و حتی شمال قاره آفریقا نیست. این افتخار به همسایه جنوبی كشور مصر یعنی كشور سودان تعلق دارد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : mhmn1365 شماره پست : 12508 تاریخ انتشار : 1396/04/19
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : mostafa0448 , bluemoon ,
به لطف فیلم‌های سینمایی، بسیاری از ما وقتی به تصویر یك هرم فكر می‌كنیم، یاد كشور مصر و اهرام بزرگ و گورهای مثلثی آن می‌افتیم. اصولا برای اكثر ما اهرام مساوی است با كشور مصر. با این همه و البته احتمالا بر خلاف تصور ما، مصر پایتخت هرم دنیا و حتی شمال قاره آفریقا نیست. این افتخار به همسایه جنوبی كشور مصر یعنی كشور سودان تعلق دارد.

درست است، كشوری كه بیش‌ترین هرم‌ها را در خود جای داده سودان است. سودان بین ۲۰۰ تا ۲۵۵ هرم شناخته‌شده دارد كه این عدد در مورد مصر ۱۳۵ است. ضمنا اهرام موجود در سودان توسط مصریان باستان ساخته نشده است. در عوض، اهرام سودان توسط مردم پادشاهی كوش ساخته شده كه یك تمدن قدیمی است كه از سال ۱۰۷۰ پیش از میلاد تا ۳۵۰ پس از میلاد در حاشیه رود نیل حكومت می‌كرده است.گرچه سودانی‌ها ۵۰۰ سال بعد از مصریان شروع به ساخت اهرام كرده‌اند اما آن‌ها هم مانند همسایه خود از این سازه‌ها برای دفن اجساد و مردگان خود استفاده می‌كرده‌اند.

فیونا مك‌دونالدز سال گذشته در گزارشی درباره این اهرام نوشته: «مردم حكومت كوش، مانند مصریان، اعضای خانواده سلطنتی را در داخل این اهرام دفن می‌كردند و امیدوار بودند تا این كار به مردگان برای رسیدن به بهشت كمك كند. اما از نظر سازه و نوع ساخت، اهرام سودانی كاملا با اهرام مصری متفاوت است. اهرام سودانی شیب بیش‌تری دارند، باریك‌ترند و از سنگ‌های پله‌ای ساخته شده‌اند در حالی که اهرام مصر از سنگ‌های هموارتر ساخته شده‌اند و سازه آن‌ها پهن‌تر است».

همچنین ابعاد این دو نوع اهرام نیز با هم متفاوت است. متوسط ارتفاع اهرام سودانی بین ۶ تا ۳۰ متر است در حالی كه میانگین ارتفاع اهرام مصر ۱۳۸ متر است. یكی از مناطقی كه اهرام دوره حكومت كوش در آن متمركز شده‌اند شهر باستانی مروئه (Meroe) است كه در مركز سودان مدرن امروزی قرار دارد. این شهر ۲۰۰ هرم از مجموعه ۲۵۵ هرم موجود در این كشور را در خود جای داده و در دوره خود یك كلان‌شهر مترقی به حساب می‌آمده است.

به‌رغم آگاهی از زمان و دوره ساخت اهرام سودانی، اما محققان هنوز پرسش‌های بی‌پاسخ زیادی درباره این هرم‌ها دارند. آیا سودانی‌ها از همان روش مصریان برای ساخت اهرام استفاده می‌كردند؟ ساخت هر هرم چقدر زمان می‌برده است؟ چه بر سر جامعه آن روز سودان آمده است؟ اكنون هیچ پاسخی برای این پرسش‌ها وجود ندارد.خوش‌بختانه گروهی از باستان‌شناسان مشغول پ‍‍ژوهش روی اهرام شهر مروئه هستند. آن‌ها برای پاسخ به پرسش‌های خود از روش جدیدی استفاده می‌كنند. آن‌ها از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده كرده و از بالا این اهرام را اسكن می‌كنند تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری از این اهرام به دست بیاورند.


منبع: sciencealert

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : اهرام مصر ، پادشاهی کوش ، اهرام ثلاثه ، اهرام ، مصر صاحب بیش‌ترین اهرام در دنیا نیست ، كشور سودان ،
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت