بیماری بری بری | بیماری بری بری,علل ایجاد بری بری,درمان بری بری,

ورود به حساب کاربری دسترسی سریع

بیماری بری بری

بری‌بری (به انگلیسی: Beriberi) یک نوع سوءتغذیه است که در اثر کمبود تیامین (ویتامین ب۱) بروز می‌کند.
تیامین در شکاندن مولکول‌های قند مانند گلوکز به منظور تولید انرژی نقش مهمی دارد. علاوه بر این، در ساختار غشای سلولی نورون‌ها نیز وجود دارد. کمبود این ویتامین موجب ابتلا به بری‌بری و پیدایش علایمی چون خستگی مفرط و اختلال در کارکرد قلب، دستگاه عصبی، ماهیچه‌ها و دستگاه گوارش می‌شود.بری‌بری بر اثر کمبود تیامین ظاهر می‌شود. بدن انسان قادر به تولید این ویتامین نیست، و باید آن را از رژیم غذایی خود دریافت کند.

تیامین به طور طبیعی در غلات و غذاهای تازه، به خصوص آرد کامل، گوشت تازه، حبوبات، سبزیجات، میوه‌ها و شیر وجود دارد. بنابراین، بری‌بری در افرادی بروز می‌کند که این غذاها را به دلایل مختلف، چون فقر و قحطی، از رژیم غذایی خود حذف کرده یا میزان آن‌ها را از مقدار مورد نیز بدنشان کم کرده اند.بری‌بری می‌تواند همچنین در افرادی که از برنج سفید (که دارای میزان کمی تیامین است) استفاده می‌کنند دیده شود. این بیماری در قرن نوزدهم و قبل از آن، در کشورهای آسیایی که برنج سفید را به عنوان غذای اصلی خود مصرف می‌کردند شایع بود.افراد الکلی دارای رژیم غذایی نامناسب، و نوزادان شیرخواری که مادر آن‌ها دچار کمبود تیامین هستند نیز در معرض ابتلا به بری‌بری قرار دارند.


درمان بری بری

درمان بری‌بری از طریق مصرف تیامین به صورت قرص یا با تزریق صورت می‌گیرد. علایم بهبودی بیمار از ساعاتی پس از شروع درمان ظاهر می‌شود. در صورت دردسترس نبودن این ویتامین به شکل دارو، درمان می‌تواند با رژیم غذایی غنی از تیامین (مانند نان کامل) انجام گیرد. روند بهبودی در درمان از طریق رژیم غذایی کندتر خواهد بود.
  دوست داشتم ! ( 2 + ) گزارش تخلف این پست نویسنده : reza634 دسته بندی : بهداشت و سلامت
  خون خود را تصفیه کن با لیموترش خون خود را تصفیه کن با لیموترش
  خواص کرن بری و لاغری خواص کرن بری و لاغری
  آیا بعد از بلوغ می توان قد را افزایش داد؟ آیا بعد از بلوغ می توان قد را افزایش داد؟
  ۵ خاصیت فلفل سبز ۵ خاصیت فلفل سبز
  ورزشهایی برای سلامتی مغز ورزشهایی برای سلامتی مغز
  اشتباهات زندگی زناشویی اشتباهات زندگی زناشویی
  شکلات کره بادام زمینی جو شکلات کره بادام زمینی جو
  راههای افزایش تراکم استخوان راههای افزایش تراکم استخوان
  • بیماری وحشتناکیه واقعا  برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


  نماد اعتماد ملی
  1