دلیل دوشاخه بودن زبان مارها ! | زبان مار ها , دوشاخه بودن زبان مار , حس چشایی مارها ,

ورود به حساب دسترسی سریع

دلیل دوشاخه بودن زبان مارها !

تا به حال به این نکته فکر کردید که چرا مارها دائما زبونشون رو از دهانشون بیرون می آرند ؟!... و اصولا دلیل دوشاخه بودن و یا لرزش دائمی زبون اونها چیه ؟!....

زبان در جانوران معمولا برای تشخیص مزه ی غذا، تمیز کردن بدن، گاهی اوقات شکار(مثلا در آفتاب پرست) و گاهی هم تولید صدا به کار می ره. اما مارها از زبانشون برای هیچ یک از این موارد استفاده نمی کنند. زبان مارها فاقد گیرنده های چشایی و بویاییه ، با این حال به نظر میرسه که مارها از اون بیشتر در حس بویایی استفاده می کنند. در واقع مارها مولکول های مواد شیمیایی رو با زبانشون از هوا جذب می کنند وبه اندامی در سقف دهان به نام اندام جاکوبسون منتقل می کنند. البته در گذشته تصور می شد که زبان ، مولکول های بو رو مستقیما به سمت اندام جاکوبسون می بره اما فیلمبرداری اشعه ایکس نشون می ده که در هنگام بسته بودن دهان مار ، زبان در دهانش حرکت نمی کنه و در واقع زبان در هنگام بسته شدن دهان، مولکول های بو رو به صفحاتی در کف دهان منتقل می کنه، که به احتمال زیاد این صفحات مولکول های بو رو به دهانه ی اندام جاکوبسون می برند.

 

با توجه به دوشاخه بودن زبان مارها ، اونها می تونند مولکول ها ی مواد شیمیایی رو به طور همزمان از دو محل متفاوت جمع آوری کنند. هرچند این تفاوت با معیارهای انسانی بسیار اندکه اما هنگامی که مارها زبانشون رو بیرون می آرن، این زبان دوشاخه می تونه تا دو برابر پهنای سر مار رو از نظر موقعیت مکانی ، پوشش بده؛ کهاین کار به مارها امکان ردیابی شکار یا جفت رو می ده. در دهه ی۱۹۳۰ که هنوز رفتار اخلاقی با جانوران مرسوم نبود یک زیست شناس آلمانی به نام "هرمان کاهمان" متوجه شد که اگر انتهای دوشاخه ی زبان مار رو قطع کنه ، مار هنوز قادر به تشخیص بوها هست ، اما دیگه نمی تونه جهت بوها رو ردیابی کنه.

دوست داشتم ! ( 3 + ) گزارش تخلف این پست نویسنده : mohsen51 دسته بندی : علمی و آموزشی
بمب هیدروژنی بمب هیدروژنی
چهار راهکار ویژه برای خواب بهتر چهار راهکار ویژه برای خواب بهتر
«نیکولاس تسلا» دانشمند نابغه ای که به حق خود نرسید «نیکولاس تسلا» دانشمند نابغه ای که به حق خود نرسید
مغز ما حتی پس از مرگ نیز کار می کند مغز ما حتی پس از مرگ نیز کار می کند
کتاب ″دانستنیهای ضروری رابطه ی جنسی″ کتاب ″دانستنیهای ضروری رابطه ی جنسی″
اشتباهات رایج رفتاری ما در زندگی اشتباهات رایج رفتاری ما در زندگی
جنس ستارگان از چیست جنس ستارگان از چیست
تاریخچه ی ورزش شنا در ایران و جهان تاریخچه ی ورزش شنا در ایران و جهان
  • چه جالب بود نمیدونستمبرای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


نماد اعتماد ملی
1